Diablo Tarzı Oyunlar

2 Eylül 2012, Pazar, 12:31:45

Son olarak adını Diablo 3 ile duyuran Diablo oyun serisi ilk çıktığı günden bu yana yeni bir oyun türünü de meydana getirdi. Bu oyun türünde karakterinize Tanrısal modda bakabiliyor ve RPGnin birçok artısını da yaşayabiliyordunuz. Bunun yanı sıra diğer Rpg’lere nazaran içinde barındırdığı yüksek aksiyon ve eşsiz item sistemi ile de ön plana çıkmıştı. Oyun serisinin bu denli sevilmesi ve beğenilmesi sonucu birçok Diablo benzeri oyunda oyun piyasasında boy göstermeye başladı. Diablo tarzı bu oyunlar kimi oyunculara  göre taklit olmaktan kurtulamasa da kimi oyuncular için Diablo’dan üst düzeyde oyunlar. Bu yazımızda Diablo’dan sıkıldıysanız fakat Diablo benzeri bir oyun arıyorsanız alternatif birçok oyuna ulaşabileceksiniz.

 

Sacred

2004 yılında çıkan bu oyun Diabloya benzer kamera açıları ve oynanımı ile oldukça dikkat çekiyor. Grafiksel manada Diablo II’den üst bir seviyede olsa da Diablo III’e nazaran daha zayıf grafiksel özelliklere sahip. Oyunda Gladiator, Dark Elf, Wood Elf, Wampiress, Battle-Mage, Seraphim gibi birbirinden farklı 6 karakter sınıfından birini seçebiliyorsunuz. Karakter sınıfları derin çizgilerle birbirinden ayrılıyor. Her sınıfın kendine has özelliğinin yanısıra güçlü ve zayıf olduğu yanlarıda bulunuyor. Ancaria isimli geniş bir coğrafyada geçen oyunda buzlu dağlardan ıssız çöllere ıssız çöllerden uçsuz bucaksız ormanlara kadar birçok oyun alanı bulunuyor. Diablo’dan sıkılanlar ve Alternatif bir oyun arayanlar için en iyi tercihlerden biri olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca oyunun Sacred:Underworld isimli Yeraltı Dünyasında geçen bir ek paketinin bulunduğunu da belirtelim.

Titan Quest

Titan Quest Mitolojik mekanlarda geçen Diablo benzeri bir oyun. Antik Yunan, Antik Mısır ve İpek yolu üzerindeki mekanlarda geçiyor. 2006 yılında çıkan  bu oyun oldukça iyi grafiklere de sahip. Kısacası Diablo benzeri bir oyun arayanlar için bu oyun iyi bir seçim olabilir. Ayrıca oyunun Age Of Empires’ın co-creator’ü Brian Sullivan gibi usta bir yapımcının elinden çıktığını düşünürsek oyun size Age Of Mythology’nin benzeri bir atmosferi de sunduğunu söyleyebiliriz.

Torchlight

Fantastik temalı bir oyun olma özelliğini taşıyan Torchlight gerek kamera açıları gerekse oynanışsal özellikler bakımından Diabloyu oldukça andırıyor. 2009’da çıkan bu oyun Grafiksel manada Diablo’ya benzer oyunlar arasından en üst seviyelerde olanından. Bunun yanı sıra farklı Karakter sınıfları ile de oyunculara farklı zevkleri sunma şansını tanıyor. Destroyer, AlchemistVanquisher gibi 3 karakter sınıfına sahip oyun bir bakıma da bu karakter sınıfları ile Diablo’da ki karakter sınıflarını andırıyor. Grafiksel manada kaliteli ve Diablo’ya benzeyen bir oyun arayanlar için en iyi tercihlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sacred 2

Sacred 2 oyunu sizleri Sacred 1’den tam 2000 sene öncesindeki bir döneme götüren grafiksel manada yapmış olduğu birçok yenilik ile Sacred 1’den kendini ayıran Diablo benzeri güzel bir oyun. Oyun RPG bakımından 1. oyuna nazaran daha gelişmiş. Ancak kimi oyuncular için yapılan geliştirmeler olumsuz yönde bir görüş almış. Ayrıca Sacred 1’den farklı olarak birçok yeni yaratık(mount) ile seyahat edebilme şansına sahipsiniz. Bunun yanı sıra yenilenen karakter sınıfları ile karakter seçimi açısından Sacred 1’den oldukça farklı. Sacred 1’deki Seraphim sınıfı dışında diğer karakter sınıflarının kimilerinin  ya adı değiştirilmiş ya da tamamen farklı bir sınıf yaratılmış.Yani oyunun 1. oyundan oldukça farklı birçok yönünün olduğunu belirtebiliriz. Kısacası Diablo benzeri ve RPG bakımınından daha ağır basan bir oyun arayanlar için Sacred 2 iyi bir seçim olabilir.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *