Diablo 3(III)

22 Mayıs 2012, Salı, 15:45:47

diablo-311 Blizzard‘ın efsanevi oyun serisi olan Diablo’nun 3.oyunu olan Diablo 3(III) 12 senenin sonunda nihayet Diablo severler ile buluştu. Bu 12 sene içerisinde Diablo’dan esinlenerek yapılmış birçok kaliteli ve kalitesiz mmorpg oyunu piyasaya çıktı. Ama beklenen an gelmişti ve Diablo 3 oyun piyasasına çok hızlı bir giriş yapmış oldu. Taklitler bilindiği üzere hiçbir zaman gerçeğinin yerini tutmaz.
Oyunun Hikayesine kısaca bakacak olursak;

Dünya taşını yok eden Tyrael ortadan kaybolur. Diablo, Mephisto ve Baal olarak adlandırılan 3 büyük iblisin ruhtaşları yok edileli 20 yıl olmuştur. Artık her şey unutulmaya yüz tutmuş ve insanlar gündelik yaşamlarına gömülmüşken cennet ve cehennem arasında bir savaş başlar. İki taraf da birbirine son sürat saldırır. Bu arada dünyada da garip şeyler olmaya başlamıştır. Sebepsiz ölümler ve açıklanamaz olaylar eskileri yaşamış ve görmüş olan birini şüpheye düşürür. Deckard Cain tüm bunları araştırmak için yeniden Tristram’a gelir. Başka bir iblisin dünyaya geldiğini düşünen Cain Tristram Katedralinin yıkıntıları arasında ipuçları arar. Bu sırada cennet ve cehennem arasındaki savaş iyice kızışır ve Diablo’nun savaşı ölümlüler dünyasına sıçrar. Gökyüzünden ateş ve dumanlar içinde bir meteor düşer ve insanları dehşete düşürür. Sanctuary’nin bir çok yerinden insanlar ve kahramanlar bu garip olayları araştırmak için Tristrama gelirler. İşaretler açıktır. Diablo bir kez daha dünyaya gelmiştir. Oyunun hikayesinden anladığımız üzere aslında her büyük bir sonun büyükde bir başlangıcı olduğudur.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oyun ilk 2 oyuna nazaran online oynanıma büyük önem vermiş. Diablo 2 oyunu online oynanabilmesine karşın Diablo 3 oyunu neredeyse bütün oyuncuların bir arada oynayabileceği mükemmel bir online mmorpg atmosferini de oyunculara  sunmuş. Oyun o kadar titizlikle hazırlanmış ki oyunda gerçek parayla alışverişler yapabileceğiniz pazar bölümü bile bulunmakta. Bu pazar bölümünde sizde kaliteli itemlar satarak iyi paralar kazanabilirsiniz.

Oyunda karakter sınıfları neredeyse sil baştan bir hal almış. Diablo 2 oyununda bulunan 5 karakter sınıfından(Büyücü)Sorceress, (Kutsal Şövalye)Paladin,(Barbar)Barbarian, (Ölüm Büyücüsü)Necromancer, (Orman Savaşçısı)Amazon ve ek genişleme paketiyle beraber gelen ve karakter sayısını 7’ye çıkaran (Sukiastçi)Assasin ve (Doğa Büyücüsü)Druid bulunmaktaydı.

  1. Barbarian (Barbar)
  2. Monk (Keşiş)
  3. Witch Doctor (Cadı Doktor)
  4. Wizard (Büyücü)
  5. Demon Hunter (İblis Avcısı)

Diablo 3 ile beraber Diablo 2’den kalan karakterler  Barbarian ve Wizard oldu.

Tabii ki Witch Doctor da bir nevi necromancer tarzı yeteneklere sahipde olsa oyunda büyük bir karakter yapılandırılması olduğu aşikar. Birçok karakter sınıfı yok olmuş oldu. Ama kim bilir belki ilerleyen yıllarda genişleme paketleri ile yeni karakter sınıfları da gelebilir. Oyunda en çok dikkat çeken yeni sınıflardan biriside Monk. Diablo 2 serisinde Monk’a benzer bir sınıfın olmaması ve Monk sınıfının uzak doğu kökenli bir sınıf olması sebebiyle bir hayli oyuncunun Monk sınıfını seçtiğini söyleyebiliriz.

Son zamanlarda Blizzard şirketinin yapmış olduğu ve şu anda Dünya’nın 1 numaralı online mmorpg’si olan World Of Warcraft oyuncularından bir kısmı da Diablo kökenli olduğundan Diablo 3 ve World Of Warcraft gibi 2 dev yapımın yarışına ilerleyen günlerde tanık olabiliriz. Ama 2 oyununda aynı şirketin yapmış olduğunu düşünecek olursak biraz da tatlı bir rekabet olacak.

Son zamanlarda Online oyun severlerin bir oyun üzerindeki değeri Pvp kalitesinde aradığını düşünecek olursak Diablo 3 oyunununda bu yönde geliştirildiğini söyleyerek hata yapmamış oluruz. Özellikle Arena sistemi ile diğer Online oyuncularla beraber ve karşılıklı olarak savaşabilirsiniz. Pvp sisteminde oyuncuların itemlerinin kalitesinin çok önemli olduğu bilinmesi gereken bir gerçek ama bu oyunu tam 12 senedir bekleyen Diablo severler için paranın pek de sorun yaratacağını düşünmediğimizi ifade etmek istiyorum.

OyunGezer.com.tr nin yapmış olduğu oyundan kesitler sunan bir videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Oyunun Videosu

[vsw id="QguC83hGESU" source="youtube" width="630" height="394" autoplay="no"]

Videodan edinilebilen başlıca gözlemlerden 1. si oyun iyi grafiklere sahip olsa da  StarCraft 2 kadar iyi grafiklere sahip değil.

2. olarak oyun hikaye ve kurgudan daha çok diğer ilk 2 oyun gibi karaktere daha çok önem veriyor.

3. olarak Oyunda bulunan skill ve stat  sistemi 1. ve 2. oyuna nazaran farklı. Skiller ve statlar siz level atladıkça otomatik olarak veriliyor.

4. olarak oyun daha çok yeni olduğu için item alışverişi oyun içindeki altınlarla oluyor ve henüz gerçek parayla alışverişe geçilmedi. İlerleyen zamanlarda gerçek parayla alışverişlerin yapılabilmesi bekleniyor.

Kısacası Diablo 3 uzun süre beklenen ve bir nebze beklentileri karşılayan bir Diablo oldu. Oyun henüz 15 Mayıs 2012’de çıktığı için oyunu tam anlamıyla incelemenin 1 hafta değil belki birkaç sene süreceği şüphesiz. Eğer oyun hakkında bilgilerini bizimle paylaşmak isteyen kullanıcılar. Yorum kısmından oyun ile ilgili gözlemlerini ve bilgilerini aktarırsa hem biz hem de diğer Diablo 3 severler bu bilgilerden faydalanabilir.

Paylaş
                                                                               
2.424 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *