Dark Messiah of Might and Magic

3 Ağustos 2012, Cuma, 0:56:00

Bilindiği üzere Might And Magic serisi daha çok Heroes oyunları ile tanınan bir seri. Oysa bundan yıllar önce oyun RPG tarzında da oynanabiliyordu. Dark Messiah of Might and Magic oyunu da 2006 yılında Might And Magic serisinin Ubisoft tarafından çıkarmış olduğu ilk RPG oyunu olma özelliğini taşıyor. Birçok yönü ile 3DO oyun şirketinin çıkarmış olduğu Might And Magic RPG’lerinden oldukça farklı özelliklere sahip olan oyun grafiksel manada oyunculara tam anlamıyla bir şölen yaşatıyor. Bu yazımızda Dark Messiah of Might and Magic oyununun bize göre iyi ve kötü yönlerini sizlere anlatmaya çalışacağız. En azından oyunu oynamak isteyen Might And Magic fanlarına ön hazırlık niteliğinde olur.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oyunu diğer M&M oyunlarından ayıran başlıca özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Oyunda bir parti ya da grup yerine tek başınıza hareket ediyorsunuz.
 • Oyun Call Of Duty serisinin hikaye oynanımını andırıyor. Ancak bu sefer silahlarınız büyüler, oklar ve kılıçlar olacak.
 • Oyun Chapter yani bir takım bölümlerden meydana geliyor ve bir bölümde takıldığınız zaman o bölümde sıkışıp kalıyorsunuz.
 • Oyun 1. açıdan bakış açısıyla oynanan RPG/Aksiyon türünde bir oyun.
 • Grafiksel manada en gelişmiş Might And Magic RPG oyunu olma özelliğini taşıyor. Oyun Half Life 2’nin grafik motoru olan Source grafik motoru ile tasarlanmış. Half life 2’ye yabancı olmayanlar bunu rahatlıkla farkedebilir.

Bu kadar genel özellik yeterli. Oyunun bizlere göre artı ve eksi yönlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Arada şunu da belirtelim oyun Mount And Blade’in fantastik bir Dünyada geçen versiyonuna benziyor ancak ben Türk yapımı bir oyun olan Mount And Blade’in gerçekçiliğinin bu oyundan kat ve kat fazla olduğuna inanıyorum. Kılıç sallaması olsun, Ok atması olsun Dark Messiah’ta bunlar biraz abartı ve hızlı.

 • Oyunun en büyük artısı iyi grafiklere sahip olması. Yaratıklar olsun,mekanlar olsun oldukça kaliteli ve ihtişamlı duruyor.
 • Oyunda geniş bir coğrafya bulunuyor birçok yaratık ve kişiyle karşılaşabiliyorsunuz.
 • Çevreyle olan etkileşimler oldukça iyi. Kılıç, ok ve büyü darbeleri oyuna güzel bir tat veriyor.
 • Diğer Might And Magic RPG’lerine benzer olarak bolca tuzak ve gizemli mekan oyun içerisinde sizleri bekliyor.
 • Çok süper olmasa da sesler ve efektler genel olarak başarılı.
 • Savaşmış olduğunuz canavarlarında yapay zekaları normal bir seviyede. Hatta kimi zaman önünüze fırlayan bir düşman kalp atışlarınızı hızlandırabiliyor.
 • Aksiyon yönü ile ağır basan oyun aksiyonu yaşayabilmenize fırsat tanıyan bir oyun. Bolca atlama zıplama, karambol ve savaş ortamı sizleri bekliyor.:)
 • Sinematik açıdan olduça başarılı bir oyun olmuş.

 • Oyunda Half Life 2 grafik motoru kullanılması kimi zaman feci şekilde mide bulantısı ve baş dönmesi yapabiliyor.
 • Eski tarz Might And Magic RPG’lerinden hoşlananlar bu oyundaki bol aksiyonu hoş bulmayabilirler.
 • Oyun alanı oldukça sınırlı ve pek seçim imkanı tanımıyor. Diğer M&M RPG’leri gibi o ülke senin bu ülke benim dolaşamıyorsunuz.
 • Hikayesi diğer Might And Magic oyunlarına nazaran zayıf hatta hikayeyi pekte takmasanız da oyunda ilerleyebiliyorsunuz.
 • Oyun belirli bir yerden sonra sıkıcı bir hal alabiliyor.
 • Her ne kadar oynanabilir bir oyun olsa da Oblivion gibi kendisinden kat ve kat başarılı aynı tür oyunu bulmak oldukça kolay.
 • Oyun PlayStation oyunu havası yaratıyor ve 1 günde bitirebilecek oyunlar arasındaki yerini de alıyor.

Evet Oyun RPG olurda karakter gelişimi olmaz mı

Dark Messiah of Might and Magic oyunu Her RPG oyununda olduğu gibi karakterinizi ve yeteneklerini geliştirebileceğiniz özelliklere sahip. Oyun Silah, büyü, zırh ve yetenekten oluşan geniş bir geliştirme ağacına sahip. Üç ana başlığa ayrılmış bu yetenek ve geliştirme sistemine şöyle bir bakacak olursak:

Combat Skills: Bu bölümde kılıç, ok, yay kullanımınızdaki istikrar ve silahlarınızın etki gücü artırılabildiği gibi aynı zamanda hedef almanız ve savunma yeteneğinizi de aldığınız yetenek puanları ile geliştirebiliyorsunuz.

Magic Skills: Bu bölümde büyüler aldığınız yetenek puanları ile aktif edilerek kullanımınıza sunulabiliyor. 12 adet ateş, yıldırım, buz ve zırh gücünüzü temel alan büyü yer alıyor.

Misc. Skills: Bu bölümde ise karşılaşacağınız tuzaklar karşısındaki mücadele yeteneğiniz, sağlığınızın ve gücünüzün geri kazanılmasındaki hız, kilitli kapı ve sandıkların açılma oranı, şansınız aldığınız yetenek puanları ile geliştirilebiliyor.

Oyunun Videosu

Oyunun oynanışsal özelliklerini merak edenler paylaşmış olduğumuz videoyu izleyerek az çok fikir sahibi olabilirler.

[vsw id=”ZegsGlGvtAU” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Hileleri kullanabilmek için Key settings menüsünde developer’s console’u aktif hale getirmelisiniz. Daha sonra oyun esnasında konsolu açarak “sv_cheats 1” girip, aşağıdaki komutlarla hileleri aktif hale getirin.

Give Adını girdiğiniz nesneyi verir
arrows_unlimited 1 Sınırsız ok
Noclip Clipping kapalı
God Ölümsüzlük

Sistem Gereksinimleri

Oyunu oynayabilmeniz için gerekli minimum sistem gereksinimleri ise şöyle;

İşletim sistemi: Windows XP
İşlemci: 2.6 GHz
RAM: 512 MB
Ekran kartı: 128 MB
HDD: 7 GB Boş alan
DirectX : 9.0

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *