Command & Conquer: Red Alert 2

16 Ağustos 2012, Perşembe, 19:08:57

Command & Conquer: Red Alert 2 oyunu çıkarmış olduğu kaliteli oyunlar ile efsanevi bir oyun serisi haline gelmiş Command And Conquer serisinin beğeniyle oynanılan 5. oyunudur. Oyun ismindende anlaşılacağı üzere Red Alert 1’in devamı niteliğindedir. Westwood Stüdyoları tarafından geliştirilen oyunda hiç gerçekleşmemiş Sovyetler birliği ve Batı İttifakı arasındaki sıcak savaş konu alınır. Bilindiği üzere Sovyetler birliği ve Batı İttifakı arasında uzun yıllar süren Soğuk savaş neredeyse gerçek bir çatışmaya dönüşecekti. Bu oyunda da Sovyet ve Amerikan kuvvetleri arasında bir savaş yaşansaydı nasıl olurdu senaryosu ön planda. Özellikle Sovyetlerin NewYork’a yapmış olduğu çıkarma oyunun çok farklı bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor. Oyun size belki de Dünyada en zor olacak şeyi Amerika’nın fethini yaşama şansını sunuyor. 2D ve 3D arasında sıkışan oyun grafiksel manada pek bir gelişim gösteremese de içeriğiyle sizi büyüleyebilecek nitelikte. Oyunun her zamanki gibi RTS türünde olduğunu da yazımıza ayrıntılı bir şekilde başlamadan belirtelim.

Oyunda 2 Ana gücün çatışması konu alınıyor. Bunlar Sovyetler ve Müttefikler. 2 grubunda farklı teknolojileri ve kültürleri var. Hemen hemen her alanda farklılık gösterseler de 2 birliğin amacıda Dünya’ya hükmedebilmek. Aslında Westwood oyun şirketi  Dünya’ya hükmedebilmenin gerçek zamanlı bir strateji oyununu yapmış. Ayrıca oyun hiç yaşanmayan ama ileri ki yüzyıllarda belki de yaşanacak olan Amerika-Rusya savaşını konu almış.

Oyunda yıkılmış olan Sovyetler birliği ve Allies(müttefikler) olmak üzere 2 farklı grup var. Ama aslında burada sadece 2 Devlet Var Bunlar; ABD ve Rusya. Bildiğiniz üzere bu oyun 2000 yapımı bir oyun. Bu oyunun üstünden tam 12 sene geçmiş ama Suriye Savaşı olsun, Libya Savaşı olsun oyun bunları birazda öngörmüş. Sovyetlerin dağılmasıyla kan kaybeden Rusya günümüzde dahi kan kaybetmeye devam ediyor. Ancak Ruslar tamamen farklı bir teknolojik ve Nükleer Güç. Aynı zamanda Pandora’nın kapalı Kutusu gibi görünen Rusya’nın her an ne yapacağının belli olmadığını da iyi biliyoruz. Oyunda Rusya’nın bu kapalı kutudan adeta patlayarak Amerika’yı yok edeceği hakkında öngörüler sunmuş.

Müttefikler tahmin edeceğiniz üzere Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Fransa, Almanya ve İngiltere. Tabii bunun yanı sıra Yunanistan gibi ufak devletlerde Müttefiklerin yanında.

Sovyetler Birliğinde ise başta Rusya olmak üzere Küba, Libya, Irak, Suriye(artık kaldı mı bilemiyoruz 🙂 ) gibi ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerin en azından şimdilerde azalsada çoğunun ABD düşmanı olduğunu biliyoruz. Ülkelere daha ayrıntılı bakacak olursak;

Amerika: Bir Airforce Command Headquarters yaptığınız anda seri bir şekilde sizden herhangi bir kaynak istemeyen bir üretime geçilir ve bu süre bittiğinde size yer seçtirir. Bu seçtiğiniz yere 6 tane destek asker iner ve süreniz tekrar başlar. Böylece devamlı asker desteğiniz olur.

Kore: Yine bir Airforce Command Headquaerters yaparsanız 1200 kaynak verdiğiniz anda size çok güçlü bir uçak veriyor. Bu uçaklardan 4 tanesi bir War Factory’i neredeyse yıkıyor bir atışta. O kadar iyi anlayacağınız.

Fransa: 2000 kaynak verdiğiniz zaman size Grand Cannon adında mükemmel bir defans binası verir. Bu da o kadar iyi ki 5 askeri aynı anda ve tek atışta öldürebiliyor. Ayrıca menzili de çok iyi. Defans oynayanlar için birebir.

Almanya: Bir War Factory yaptıktan sonra 900 kaynak karşılığında size bütün motorlu araçlara karşı mükemmel olan fakat binalara ve askerlere etkisiz olan bir ünite verir. 700 kaynak değerindeki Grizzly Battle Tank’ı 2 vuruşta öldürecek kadar iyi.

Büyük Britanya: 900 kaynak karşılığında size askerleri karşı etkili çok uzaklardan atış yapabilen bir sniper verir. Bir askeri bir vuruşta öldürüyor ve seri de.

Libya: Size 1500 kaynağa ayaklı bir nükleer bomba verir. Bir aracın içine yüklenmiş nükleer bomba o araç patladığı anda harekete geçiyor ve oldukça iyi zarar veriyor.

Irak: Bu sefer de ilginç bir ünite. Barrack’dan çıkan bu adam iki kere tıkladığınızda geniş bir alana radyasyon yayıp tüm insanları öldürüyor. Tabii elindeki silahla saldırı için de kullanabilirsiniz.

Küba: 200 kaynak gibi çok ucuz bir fiyata sahip olabileceğiniz bu ünite çarptığı ya da öldüğü yerde patlıyor. Biri patlarsa diğeri de patlıyor. Anlayacağınız grup halinde dolaştırmayın.

Rusya: 1200 kaynak karşılığında elektrik saçan çok güçlü bir tank verir.

Oyunda her ülkenin kendine has askeri üniteleri bulunuyor. Örneğin; Sovyet yanlısı ülkelerden Küba’nın Teröristleri, Müttefik ülkelerden Büyük Britanya’nın da keskin nişancıları meşhur. Bunun yanı sıra Rusya Tesla Tankları, Amerika da paraşütçüleri ile ünlü.

Oyun tamamen bir senaryo(kurgu). Örneğin elektrofizik alanında ün yapan Rus Nikola Tesla, Tesla Tanklarına ismini vermiş. Gerçek yaşantıda böyle bir tank türü bulunmamakta(En azından biz öyle biliyoruz:). Anlayacağınız oyundaki bazı kavramlar gerçeklikle ölçüsse de bazıları tamamen uçuk fikirler en azından şimdilik…

Oyunun Hikayesine Bakacak olursak;

Serinin önceki oyunu Red Alert’in olaylarından sonra Müttefikler kazanmış kabul edilir. Red Alert 2’de ise Stalin yok edilmiş yerine Sovyetler Birliği’ni yönetmesi için Müttefikler tarafından Alexander Romanov kukla olarak başa geçirilmiştir. Bu komünist parti üyesi asilzade, barışın avukatı olduğunu beyan etmektedir. Fakat Romanov’un başka planları vardır. Meksika’da çıkan iç savaşı bastırmak bahanesiyle Sovyet Kuvvetlerini ve Yuri’nin savaş birimlerini, General Vladimir Komutasında bu ülkeye yollar. Meksika’da büyük bir işgal kuvveti oluşturulur ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sürpriz bir saldırı ile taarruz başlar. Amerika Birleşik Devletleri Güneyden beklemediği bir saldırıya maruz kalmıştır. Aynı anda tüm Sovyet Kuvvetleri Atlas Okyanus’u ve Büyük Okyanus’tan da saldırıya geçmiştir. Bu saldırıya karşı Amerikan yönetimi Sovyetlere karşı nükleer füzeleri ateşleme emrini verir. Fakat Yuri zihin kontrol teknolojisini kullanarak bu nükleer misillemeyi sabote etmiştir. Bunun üzerine ABD Başkanı Dugan ordusuna savunma ve aynı zamanda Müttefik kuvvetler ile bir araya gelme emrini vermiştir.

Bilindiği üzere Red Alert cümlesi Kırmızı Alarm anlamına geliyor. Yani buradaki Kırmızı renk Sovyetler birliğini temsil ediyor. Yukarıdaki hikayeye bağlı olarakta.2 taraftan birini seçerek Campaign(Hikayeli Mod) Modda oyuna başlıyorsunuz. Eğer Sovyet tarafını seçerseniz Amerika ve yandaş ülkelerini tamamen ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Yok ben Sovyetlere kendimi ezdirmem diyorsanız Müttefik tarafını seçip önce ABD’yi Rus işgalinden kurtarıyor. Ardından karşı atağa geçerek Rusya’yı kuşatma altına alıyorsunuz. Anlayacağınız Beyaz Sarayı mı yoksa Kremlini mi ele geçirmek istediğinize siz karar veriyorsunuz.

Oynanışsal bakımdanda oyun temel olarak ekonomi ve askeri olarak 2 alana hükmediyor. Çeşitli kaynakları elde ederek asker üretebiliyorsunuz. Daha önce belirttiğimiz gibi de oyunda her 2 tarafında elinde farklı güçler bulunuyor. Rusya’nın Karadaki Askeri başarısı, Amerika’nın ise Havadaki Askeri Başarısı gibi. Anlayacağınız 2 büyük gücünde zayıf ve güçlü olduğu yanlar bulunuyor.

Grafiksel Manada oyun ne tam anlamıyla 2D ne de tam anlamıyla bir 3D. Oyunda 3D grafikler bulunsa da genel anlamda 2D bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun içeriği çok kuvvetli olduğu için zaten grafikler çokta büyük bir önem teşkil etmiyor. Grafikler aslında oldukça renkli ve iç açıcı. Özellikle Tesla Tower’ların yaymış olduğu elektrik akımları olsun, Özgürlük anıtına inen paraşütçüler olsun ciddi manada keyif verici.

Daha fazla uzatmadan Red Alert 2 oyunu oldukça keyif verici ve değişik bir senaryoyu bizlere sunan Kaliteli bir RTS oyun. Oyunu oynamayanlara kesinlikle önerimiz bu oyunu bir yerlerden edinip oynamaları olacaktır. Ayrıca C&C serisinin hemen hemen bütün oyunlarının bu denli kaliteli olduğunu belirtmiş de olalım.

Oyun epik bir introya sahip;

[vsw id=”GuwtNDkHch0″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyun esnasında F7’yi basılı tutun ve aşağıdaki kodları girin.

sonicboom: Hava birimleri on kez daha hızlı olur.
lotsofpresents: Sandık verir.
poweroverwhelming: Sonsuz güç
legenhancement: Yaya birimler on kez daha hızlı olur.
ineedbackup: Takviye birimler verir.
movemovemove: Bina ve birimler anında yapılır.
iseethelight: Gölge kalkar.
apresentforyou: Sandıklardan düşman birimleri çıkarır.
blackhole: Gölge sizi düşmandan saklar.

Oyunun sistem gereksinimleri ise oldukça düşük. En düşük özellikli PC’lerde bile rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows 95/98/ME/2000/NT6
İşlemci: Pentium II 266 MHz
RAM: 64 MB
Ekran Kartı: 2 MB
HDD: 200 MB

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *