Call of Duty: World at War İnceleme

16 Mayıs 2013, Perşembe, 13:58:19

Call of Duty serisi şüphesiz First Person Shooter türünün en güçlü temsilcilerinden birisi. Yayınladığı her oyunla çıtasını bir adım daha yukarı çeken seri kesinlikle övgüyü hak ediyor. Bilindiği üzere ilk CoD oyunları Dünya savaşlarını konu almaktaydı ve 20.yy‘da geçmekteydi. İlerleyen oyunlarda seri modern teknolojiye ve günümüz muharebelerine ilgi duysa da eski usül savaşları da eski oyunlarda test edebilmekteyiz.

Bunlardan birisi de CoD serisinin en modern teknolojiyle geliştirilmiş ve son 2. Dünya savaşını konu alan oyunu Call Of Duty World At War. Adından anlaşılacağı üzere oyun 2.Dünya Savaşını konu alıyor. 2008 yılında çıkışını gerçekleştiren bu yapım 5 sene önce çıkmış olsa da gerek dinamikleri gerekse grafiksel özellikleri ile hala oynanabilir bir yapım.

Call Of Duty World At War’da gözlere ilk çarpan şey şüphesiz 2. Dünya savaşında önemli bir paya sahip olan Japonya-ABD savaşlarının oyuna dahil edilmesi. Öyle ki serinin diğer oyunlarında konu alınmayan bu senaryo oyuna renk getirmiş. Oyunda 2 adet cephe bulunmakta. Bunlardan birisi Rus diğeri ise Amerikan cephesi.Rus cephesinde Stalingrad savunmasından bu yana bir erin başından geçen olaylar aktarılmakta. Gene ABD tarafında da bir Amerikalı er’in pasifik adalarındaki anıları anlatılmakta. Anlayacağınız Amerikan ve Rus cephesinden oynayabildiğimiz bir oyunla tekrar karşı karşıyayız.

Oyunu serinin diğer 2.Dünya savaşı temalı oyunlarından farklı kılan ise şüphesiz geliştirilmiş yapay zekası ve eşsiz grafikleri. Ayrıca Japon-Amerikan savaşınında CoD serisine eklenmesi büyük bir artı olmuş. Senaryolu modda bir Amerikan er olarak başladığınız maceranızda bir bakıyorsunuz 2 bölüm geçtikten sonra Bir Rus askeri olarak Stalingrad’ta savaşıyorsunuz. Anlayacağınız değişmeli bir oynanım oyunculara sunulmuş. Oyunda göze çarpan en büyük yenilik yapay zeka. Artık savaştığınız askerler gerçekten normal bir insan gibi düşünüyor ve yeri geliyor siper alıyor, yeri geliyor ansızın bir el bombası atarak sizi paramparça ediyor. Bunun dışında grafiksel yönden de oyun mükemmel bir revizyona gitmiş. Özellikle savaş alanları neredeyse birebir kopyalanmış ve 2008 yılında teknoloji ne kadar el vermişse son güçle dizayn edilmiş.

CoD 5’te ki yenilikler bununla sınırlı değil. Her ulusun ordu birimlerinin kendine has özellikleri ortaya çıkarılmış. Örneğin; Japon askerleri ve Alman askerleri arasında savaş kültürü olarak büyük bir farklılık bulunuyor. Bunlardan birisi de Japonların Bonzai isimli psikopat askerleri. Size ansızın süngüsüyle saldıran ve neredeyse ülkesi için intihar eden bu savaşcılar Japonların ne kadar milliyetçi bir millet olduğunu gözler önüne seriyor. Bunun dışında Almanların teçhizat yönündeki üstün güçleri de oyunda birkez daha gözler önüne seriliyor.

CoD 5’in 2 ana senaryoya odaklandığını daha önce belirtmiştik. Bunlardan ilki ABD’nin pasifikteki senaryoları, 2.si ise Kızıl Ordunun Stalingrad’tan Berlin’e kadar uzanan savaş macerası. Oyunda gerçekte yaşanmış ve 2.Dünya savaşının kaderini tahin eden savaşların konu alındığını belirtelim. Bunlardan bazıları; Makin Adası Baskını, Stalingrad Muharebesi, Peleliu Muharebesi, Seelow Tepesi Muharebesi, Okinawa Muharebesi ve Berlin Muharebesi. Anlayacağınız gerçekte yaşanan savaşlar kurgulanarak oyunculara oynanabilir senaryolar olarak sunulmuş.
Silahlardaki ve askeri teçhizatlardaki gerçekçilikte en iyi şekilde detaylandırılmış. Zamanın tüm silahları, El bombaları, Sis bombaları, tanklar en iyi şekilde oyuna adapte edilmiş. Hangi silahın vuruş gücünün daha etkili olacağı hangi silahın vuruş mesafesinin ne kadar olacağı gerçeğe en yakın şekilde belirlenmiş. Bunun dışında oyunun sesleri ve müzikleri de serinin diğer oyunlarına kelimenin tam anlamıyla fark atmış. Özellikle kızıl ordunun senaryolarında çalan müzikler muhteşem. Sırf müzikler için bile oynanabilecek bir oyun. Bunun dışında silahların çıkarmış olduğu seslerde daha gerçekçi bir hal almış.

Lafı daha fazla uzatmadan eğer 2.Dünya savaşı konulu bir oyun arıyorsanız bu oyun tam da size göre. Geliştirilmiş yapay zekası ve eşsiz grafikleri ile sizlere harika bir savaş deneyimi sunmakla kalmıyor, 2.Dünya savaşını Dünyanın farklı uçlarında yaşamanıza imkan tanıyor.

[vsw id=”DOSXkLBrRdA” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

En Düşük Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP – SP2 veya Windows Vista
İşlemci: AMD Athlon 64 3200+ / Intel Pentium 4 3.0 GHz ve ya daha iyi bir işlemci
Bellek Miktarı: 512 MB RAM (Windows Vista’da 1 GB RAM)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 6600 GT / ATI Radeon X1600 XT veya daha iyi bir ekran kartı
Ekran Kartı Bellek Miktarı: 256 MB RAM
Boş HDD Alanı: 8 GB

Paylaş
                                                                               
2.370 defa okundu.

Yorum

Yazan : Kaan Azman | Tarih : 29 Nisan 2015, Çarşamba, 16:22:26

Bence de harika 5 yıllık olmasına rağmen 2015 için bile 5 üzerinden 4 yıldız verilecek bir oyun.2008 kalitesiz dedim nette oynadım bir baktım muhteşem bir oyun.


Yorum

*
*
Yorumunuz: *