Call Of Duty 2 İnceleme,Bilgiler

8 Temmuz 2012, Pazar, 23:42:21

Call Of Duty 2 oyunu 2.Dünya Savaşını tüm ihtişamıyla sizlere sunan First Person Shooter(FPS) bir oyundur.Oyunun bu denli popüler olup sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri sizi gerçekten 2.Dünya savaşının yaşandığı döneme götürmesi.Ayrıca savaşı bir çok açıdan görebilmeniz Rus tarafından,Amerikan tarafına kadar oyunun en büyük artılarından birisi olmuş.Rusya‘dan Er Vasili Ivanovich Koslov, İngiltere‘den Çavuş John Davis ve Tankçı Komutan David Welsh, A.B.D.‘den de Onbaşı Bill Taylor ile 2.Dünya savaşının yaşandığı bu cehennemde maceradan maceraya koşabilirsiniz.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Bilindiği üzere 2. Dünya savaşı birbirinden farklı bir çok cephede cereyan etmiştir.Hitlerin yönetimindeki sayıca az ama  teçhizatlar bakımından daha kaliteli silahlara sahip olan Nazi Almanyası ile Rusya,İngiltere,ABD gibi dev güçler arasında.Oyun 2. Dünya savaşını Rusların,Amerikalıların ve İngilizlerin gözünden göstermeye çalışmış.Oyun 3 farklı cepheden meydana geliyor.Bunlar sırasıyla;

Rus Cephesi: İlk olarak 1941 yılında Kızıl Ordu’ya bağlı bir Rus askerisiniz ve Moskova’yı Almanlara karşı savunuyorsunuz. Ayrıca eğitimde bu bölümde oluyor. Sonradan ise Stalingrad’ı Almanlara karşı savunuyorsunuz. 1942 yılındaki Sovyet bölümleri sizi çok zorlayacak çünkü Almanların taktiksel üstünlüğü bulunuyor. Fakat 1943 yılında çok rahat olacaksınız. Çünkü üstünlük sizdedir. Burada rütbeniz er, adınız Vasili Ivanoviç Koslov’dur.

İngiliz Cephesi: Kuzey Afrika’da Almanlar’la savaşan Çavuş John Davis’i canlandırıyorsunuz. Mısır’da birkaç şehir ve kasabada yaptığımız çatışma ve görevlerden sonra şehri Almanlardan temizliyor ve bir İngiliz tank kumandanı olarak Libya’da Crusader tank’ınızla Panzer II’larıyla savaşıyorsunuz. Ardından Tunus ve Doğu Fransa’da görev yapıyorsunuz.

Amerikan Cephesi: Amerikan görevleri oyunun en uzun bölümüyle başlıyor. Burada Normandiya Çıkarması oyunun en gerçekçi ve en zor bölümlerinden biridir. Dog mangasıyla Normandiya’yı temzilemeye çalışan Onbaşı Bill Taylor’ı canladıyorsunuz. Buradan sonra ise Bergstein kentinde Almanların son direnişini bastırıyorsunuz. Ardından Operasyon Plunder’da görev alıyorsunuz. Bir Alman şehrinde girdiğimiz çatışma ve görevlerden sonra arkadaşlarımızla ve bir Amerikalı komutanla birlikte şehir meydanında buluşup konuşuyoruz ve oyun böylelikle bitiyor.

2. Dünya savaşının en büyük katkısı şüphesiz silah sektörüne oldu.Silah sektörü hiç olmadığı kadar gelişti ve silah üretimi neredeyse 10 kat arttı.Call Of Duty 2 Oyunuda bu silahların hemen hemen hepsini siz oyunculara sunmuş vaziyette.Oyunda bulunan silahlar sırasıyla;

Rus Silahları: Mosin-Nagant, PPSh-41, PPS-43, Tokarev TT-33, Scoped Mosin-Nagant, Simonov
İngiliz Silahları: Bren LMG, Sten, Thompson, Lee-Enfield, M1918 Browning, Scoped Lee-Enfield, Colt .45, Webley
Amerikan Silahları: M1 Garand, Thompson, M1918 Browning, M1 Carbine, Springfield M1903, Colt .45
Alman Silahları: Mauser Kar 98k, Gewehr 43, Luger, MP40, StG 44, MG42, Scoped Gewehr 43, Scoped Kar 98k

Oyunu 1. oyundan ayıran bir çok yenilik ve artı yön bulunmaktadır.Bunları sıralayacak olursak;

  • Daha geniş mekanlar: Call of Duty 2’deki mekanlar ilk oyundaki mekanlardan %50 – %200 daha geniştir.
  • Geliştirilmiş yapay zekâ: Artık düşmanlar el bombalarından kaçabiliyor, siper alabiliyor, sizi ve takımınızı yan taraftan vurup gafil avlayabiliyor. Tabii bunlar sadece düşmanlar için geçerli değil, takım arkadaşlarınız da bu özelliklere sahip.
  • Savaş konuşmaları: Artık savaş alanında ne olup bittiğini takım arkadaşlarınızdan öğrenebiliyorsunuz. Köşelerde saklanan düşmanlar olduğunu, düşman birliklerinin yaklaştığını ve daha bir çok gerekli bilgiyi takım arkadaşlarınızdan alabiliyorsunuz. Bu özellik için Infinity Ward oyuna tam 20.000 satırlık konuşma ekledi.
  • Geliştirilmiş grafikler: Yeni oyun motoru IW engine ile birlikte DirectX 9’un bütün özelliklerini kullanan oyunda, parçacık efektleri için özel bir çaba harcanmış; mesela toz bulutları, top ateşiyle ortaya çıkan kör edici siyah dumanlar ve bunun gibi parçacık efektleri son derece etkileyici görünüyor.
  • Gerçekçi oyun yapısı: Call of Duty 2, serinin ilk oyununa göre daha gerçekçi. Can göstergesi ve düşmanlardan düşen can yükseltici paketler oyundan kaldırılmış. Ağır derecede yara alındığında ölmemek için yapılması gereken şey; uygun bir yerde sakince beklemek ve kendimize gelmek.

Oyun gerçekten genel anlamda mükemmel bir Fps oyun.Ancak her oyunda olduğu gibi bu oyundada ufak tefek eksiklikler var.

  • Grafikleri ne kadar üst seviye seçersek seçelim oynadığımız karakterin gölgesi bulunmamakta.
  • Oyun 1. açıdan bakış açısı(FPS) bir oyun olduğundan sadece silahınız ve kolunuzunbir kısmı görünüyor buraya kadar sorun yok.Ama ayaklarınıza baktığınızda gözükmediklerini fark edeceksiniz.Bu da şunu akla getiriyor Havadamı uçuyoruz?.:)

Oyunun Videosu

Mükemmel müziği eşliğinde oyunun introsunuda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

[vsw id=”tIa_nWGuuKM” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Sistem Gereksinimleri

Oyunun minimum sistem gereksinimleri ise şöyle;

İşletim Sistemi: Windows 2000/XP
İşlemci: Pentium 4 2.2 GHz
RAM: 512 MB
Ekran Kartı: 128MB (GeForce 4)
HDD: 4 GB

Main menuden Game Options‘ı seçin, konsol seçeneğini aktif edin. Sonra ~ tuşuna basın konsol penceresini açın ve seta thereisacow “1337” komutunu girin. Hileler aktif olmuş bir şekilde oyuna girmek için spdevmap eldaba kodunu girin. ~ tuşuna basıp konsol penceresini açın, aşağıdaki hileleri girin.

Bütün silâhlar – give all
Düşmanlar sizi görmez – notarget
Ölümsüzlük – god
Zıplama yüksekiğini ayarlayın; 39 standart – jump_height
Cephaneler ve bombalar – give ammo
Yavaş çekin (Slow Motion); 1 standart – timescale <.01-1.00>
Duvardan geçme – noclip

 

Paylaş
                                                                               
6.735 defa okundu.

Yorum

Yazan : Zafer Al | Tarih : 5 Kasım 2012, Pazartesi, 16:20:33

BU OYUN TAM BİR HARİKA TAM SAVAŞIN İÇİNDE OLUYORSUNUZ KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM!!!


Yorum

*
*
Yorumunuz: *