BATTLETECH – Mech Özellikleri, Pilot Yetenekleri

28 Nisan 2018, Cumartesi, 17:43:34

40093290-20D7-4DAC-9B12-7F68833C41EE

 

Mech Özellikleri, Pilot Yetenekleri

Özellikler ve yetenekler;

Sensors: Sensör özelliği MECH’lerinizin etrafta bulunan sinyalleri tespit ederek düşman varlıklarını farketmesini sağlar. Hafif MECH’lerin sensör alanı daha geniştir ve düşman tarafından daha zor tespit edilirler. Ağır MECH’ler ise düşük sensör alanına sahiptir ve düşman tarafından daha çabuk farkedilirler.

Stability: MECH’lerin ayakta durabilme durumu olarak özetleyebiliriz. Kimi silahların darbesi MECH’inize itme kuvveti uyguluyor. Bu durumda isminizin altındaki sarı renkli bir bar dolmaya başlıyor. Bu sarı bar tam olarak dolduğunda MECH’iniz dengesini kaybedip yere düşüyor ve bu esnada bir sonraki ele kadar tüm vuruşlara açık oluyor.

Aylık giderler: Paralı asker olmak sandığınızdan da zor bir iş. Geminizin giderleri, MECH’lerinizin bakımı, pilotların maaşı, sistemler arası seyahat derken kimi zaman elinizde para kalmıyor. Aylık bütçenizi iyi ayarlamanız gerekiyor.

Market ve paralı asker kiralama merkezi: Her Mechwarrior ve Mech Commander oyununda olduğu gibi Battletech de bir markete sahip. Ancak bu sefer market her sistemde ayrı olarak bulunmakta. Bir sistemden bir diğer sisteme geçtiğinizde markette bulunan donanımlar değişiklik göstermekte. Aynı şekilde paralı asker kiralama merkezleri de değişmekte.

Morale: MECH pilotlarınıza ait özellikleri kullanabilmeniz için “Morale” adı verilen bir kaynak gerekiyor. Moral bildiğiniz üzere MECH pilotlarınızın ruhsal halini yansıtıyor. Pilotunuzun savaş alanında ne kadar etkili olacağına etki eden bu kaynağı oyun içinde çeşitli yerlerden kazanabiliyoruz. Pilota verilen aylık maaş, belirli aralıklarla çıkan rol yapma ögeleri ve indirme gemimize ekleyebildiğimiz özel alanlar sayesinde moral arttırılabiliyor. Savaş alanı içerisinde ise düşman birimlerini yok ettiğimizde artıyor.

Sensor Lock(Pilot yeteneği): Pilot yeteneği olan sensör kilitleme MECH’inizin saptadığı düşman birimini görüş alanınızın dışında bile olsa açık edip görmenizi sağlar. Bu özelliği kullandığınızda saldırı yapamazsınız ancak uzun menzilli silahlar ile donatılmış ekibiniz düşmanı göremese bile saldırı yapabilirler. Bu özelliği kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sensör kilitleme sonrası sıranın tekrar ekibinizden birine gelmiş olmasıdır. Eğer sıra düşmana geçerse sensör kilidi kalkar ve düşman tekrar görünmez duruma gelir.

Called Shot(Pilot özelliği): Vuruş yeteneği yüksek bir pilotunuzun sahip olacağı bu özellik düşmanı belirlediğiniz zayıf veya hasar almış bir noktasından vurabilmenizi sağlıyor. Yere düşen düşman MECH’leri için bu özellik herhangi bir kaynak gerektirmeden kullanılabiliyor.

Melee(Mech özelliği): MECH’leriniz yakın saldırı yapabiliyorlar. MECH’inizin sınıfına göre saldırının vereceği hasar da doğru orantılı bir şekilde artıyor. Özellikle aşırı ısınmış veya silahlarını tamamen kaybetmiş bir MECH’in yakın saldırı özelliğini kullanmaktan başka çaresi kalmıyor.

Jump(Mech özelliği): MECH’inizi Jump-Jet ile donattığınızda sınıfına ve ağırlığına göre değişen mesafelere hızlıca zıplama yapabilirsiniz.

Death From Above(Mech özelliği): Jump-Jet sahibi MECH’lerde bulunan bu özellik sayesinde MECH’iniz ile düşman birimlerinin üstüne atlayıp yakın saldırı yapabiliyorsunuz. Ağır seviyede hasar verebilen bu özellik oldukça çekici gelsede bir eksisi de MECH’inizin bacaklarına ağır hasar veriyor olması.

Evasive(Mech özelliği): Düşmanın yaptığı kısa ve uzun menzilli saldırıları %50 şansla kaçırmasını sağlayan bir pilot özelliğidir.

Sprint(Mech özelliği): MECH’iniz ile yürümek yerine koştuğunuzda Evasive puanı kazanırsınız. Koştuğunuz mesafenin uzunluğu doğru orantılı olarak size daha fazla evasive puanı kazandırır.

Unsteady(Mech durumu): MECH’iniz aldığı stability hasar nedeniyle belli bir süreliğine unsteady konumuna geçer. Bu konumda MECH’iniz ile koşamazsınız.

Cover(Mech durumu): Ağaç ve benzeri çevresel ögelerin içinde bulunan birimler olarak %25 hasar azaltımı sağlar. Ancak bu hasar azaltımı birimlerin sadece ön ve yan tarafları için menzilli silahlardan gelecek hasarlar için geçerlidir.

Guarded(Mech durumu): MECH’inizin ön ve yan tarafları için %50 hasar azaltımı sağlar.

Entrenched(Mech durumu): MECH’inize karşı yapılan stability hasarını %50 azaltmaya yarar.

Multi-Target(Pilot yeteneği): Görüş alanınızda birden fazla düşmana saldırmanıza imkan kılar. Bu yeteneği kullanmak için önce hedefleri A, B, C olarak işaretledikten sonra silah listenizin solunda bulunan seçim kutucuğunuda A, B, C olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Breaching Shot(Pasif pilot yeteneği): Tek bir silah kullanarak yapılan bu atışta düşmanın siper ve korunaklı durumu yok sayılır. Pasif bir özelliktir.

Juggernaut(Pasif pilot yeteneği): Pasif bir özellik olan Juggernaut yapılan yakın mesafe saldırının düşman MECH’ini yere düşürmesini sağlar.

Master Tactician(Pasif pilot yeteneği): Pilotunuzun girişimini(initiative) +1 puan arttırır. Girişim puanı savaş alanında sıranın size daha önce gelmesini sağlar. Ayrıca aldığınız stability hasarını 1 çubuk(bar) kadar temizler.

Evasive Movement(Pasif pilot yeteneği): MECH’iniz ile koştuğunuzda size ekstra evasive kazandırır.

Ace Pilot(Pasif pilot yeteneği): Sırası geldiğinde haraket etmemiş bir MECH’iniz ile vuruş yaptıktan sonra haraket etmenizi sağlar.

Bulwark(Pasif pilot yeteneği): Durduğunuz yerde konuşlanarak ön ve yan taraftan gelecek menzilli silahların hasarını %50 azaltmanızı sağlar.

 

Paylaş
                                                                               
78 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *