Arkenstone(Arkentaşı)

30 Aralık 2013, Pazartesi, 5:46:44

Arkenstone Orta Dünya’da dağın kalbi olarak bilinen bir taştır. Thorin’in babası(Thrain) döneminde Yalnız Dağ(Lonely Mountain) olarak bilinen Erebor dağının çok derinlerinden cüceler tarafından çıkarılmıştır.

Arkenstone yani Arkentaşı Throin tarafından şöyle tanımlanıyor;

“Bin fasetayla bir küreyi beğen; O, alev ışığında gümüş gibi parladı, güneşte su gibi, yıldızların altında kar gibi, ayın üzerinde yağmur gibi!”

Thorin, 2941’de Smaug’dan Yalnız Dağ’ı geri almaya başladığı zaman Arkentaşı, geri almak için onun en arzuladığı hazineydi. Ama kuvvetler Smaug’un inine girdiği zaman Bilbo Baggins Arkentaşı’nı gördü ve Thorin’in ona ne kadar değer biçtiğini öğrenmiş olmak için herhangi birisine söylemeden onu cebine koydu.

Thorin onu kendi için talep ettiğini ve onu alan herhangi birisini cezalandıracağını söyledi. Arkentaşı’nı aramalarını askerlerine söyledi.Bilbo hiçbir şey demedi; çünkü o, Arkentaşı ile ilgili karmaşık bir plan düşünmüştü. Bu zamana kadar Bard tarafından götürülen göl-şehrin adamları ve Kral Thranduil tarafından götürülen Mirkwood’un elfleri ejderha stoğunda bir pay aramaya Yalnız Dağ’a gelmişti. Onlar ordularıyla kapıların dışında kampta yaşarken Thorin, herhangi bir hazineyi bölüşmeyi veya onların taleplerini dinlemeyi reddetti.

Bilbo Bard tarafından yapılan taleplerin makul olduğunu düşündü. Bir muharebeyi engellemeyi ve meseleyi bitirmeyi umuyordu. Böylece o, evine gidebilirdi. Bilbo gizlice, Bard’a Arkentaşı’nı götürdü.

Ve böylece o,Thorin’le görüşmek için onu kullanabilirdi. Thorin onu ortada gördüğü zaman öfkelendi ve Bilbo’ya gitmesi için emretti. Thorin Bard’a gümüş ve altın stoğun ondörtte birini Arkentaşı için ödemeyi kabul etti ama o onun erkek akrabası Dain ve onun ordusu tarafından Arkentaşı’nın geri alınabileceğini düşündü ve ona ödemedi. Cüceler davranamadan Bolg tarafından Goblin’ler ve Warglar’dan bir ordu geldi ve cüceler, elfler ve adamlar, Beş Ordular Muharebesi’nde onları yenmek için kuvvetlere katılmak zorunda kaldılar.

Thorin bu savaşta öldürüldü. Orcrist ve Arkentaşı, Erebor’un derinine gömüldüğü zaman Thorin’in göğsüne yerleştirildi. Böylelikle Arkenstone sonsuza dek Thorin’in mezarında kaldı.

Paylaş
                                                                               
2.868 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *