Age Of Empires III(3): The Asian Dynasties İnceleme

10 Mart 2013, Pazar, 1:57:11

Age of Empires serisi şüphesiz gerçek zamanlı strateji oyunlarının bel kemiği. 1. oyunla eski Büyük medeniyetleri konu alan seri, 2. oyununda ise Büyük Ortaçağ medeniyetlerini konu almıştı. 3. oyunla birlikte ise barutun ateşli silahlarda kullanılması, sanayi inkılabı ve Aydınlama çağı konu alınan ana unsurlardı.

Age of Empires 3 basit oynanımı ve geliştirilmiş grafiksel yönleri ile oldukça sevilen bir oyun. 2 ek paketi bulunan oyunun en son çıkan 2.ek paketinin adı ise Age of Empires 3: The Asian Dynasties.

Age of Empires 3: The Asian Dynasties Asya’ya hakim olan büyük ülkelerin senaryolarını konu alıyor. Japonya, Hindistan ve Çin uluslarını oyuna dahil eden ek paket sizlere bu ırklarla oynama şansını sunuyor. Daha önceki serilerden hep Avrupa ve Orta Doğu ile tanıdığımız Age Of Empires serisi bu oyunla birlikte Asya halklarının gönlünü almaya çalışmışa benziyor. Anlayacağınız Dünya nüfusunun neredeyse yarısının yaşadığı Çin ve Hindistan bunlarla beraber eşsiz bir tarihe sahip olan Japonya artık kullanıma hazır halde.

Diğer ırklarda olduğu gibi bu 3 yeni ırkta birbirinden oldukça farklı. Genel olarak bakacak olursak;

Hindistan: Başkent kartları arasında köylü yoktur ama her gönderide bir köylü verilir. Köylüler üretilirken et yerine odun gerekir. Sepoy (Musketeer), Gurka (Skirmisher), Rajputs (Rodeleros) Piyadelerine Benzer. Çeşitli Deve Ve Fil Süvarileri vardır. Boğalar bu medeniyet için kutsaldır. Sacred Field adlı binanın yanına boğalar getirilirse sürekli olarak Xp puanı kazandırır. Brahmin adlı rahipler diğer birimlerin canını tazeler ve kahramanlarda bunlardır. Hindistan’ın ana şehrinin adı Delhi, Liderlerinin ismi ise Büyük Akbardır.
Çin: Bu uygarlık göç kartları edinmiştir. Bu kart ile her kentten bir köylü alınır. Bu uygarlığın rahipleri buluş çağında asker üretebilir. En çok saldırı noktası da bu rahiplerdedir. Çin uygarlığı diğer uygarlıklardan daha fazla nüfus sınırına sahiptir. (Diğer uygarlıklar: 200, Çin: 220)Birimler küme biçiminde üretilir. Ayrı ayrı üretim yoktur.
Japonya: Japon uygarlığı Daimyo adı verilen birimler edinmiştir. Bunlar yürüyen kaleye benzer ve sürekli asker üretebilir. Japonlar avcılık ve besicilik yapamaz. Tapınak yapıları ile hem ufak tutarda kaynak kazanır, hem de her evde(shrine) 10 nüfus desteği alır.Japon başkent kartları iki kere gönderilebilir. Oyunda büyük çıkar sağlar. Japon özel birimleri olan Samuraylar oyundaki bir çok üniteye ve yapılara karşı bonusa sahiptir.

Bu 3 uygarlıkta görüldüğü üzere farklı stratejik özelliklere sahip. Her ırk gene birçok avantaj ve dezavantaja sahip. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Asya uygarlıkları Avrupa uygarlıklarına nazaran oldukça farklı bir gelişime ve yapıya sahip. Anlayacağınız bu yeni ek paket ile birlikte yeni Campaignler oynamanın yanı sıra Avrupa-Asya çatışmasını da yaşayabileceksiniz ve bolca da yeni strateji üretebileceksiniz.

[vsw id=”4MEOKRAtLzc” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

1.4 GHz ve üstü işlemci,

256 MB RAM,

64 MB’lık DirectX 9.0 destekli ekran kartı,

1 GB boş hard disk alan

Paylaş
                                                                               
9.126 defa okundu.

Yorum

Yazan : Eycofçu | Tarih : 3 Haziran 2018, Pazar, 10:22:16

Güzel bir yazı olmuş. Bilgiler için teşekkürler. <3


Yorum

*
*
Yorumunuz: *