Age Of Empires III(3)

7 Temmuz 2012, Cumartesi, 13:33:07

Age Of Empires III(3) Microsoft Games’in 5 oyundan oluşacak serisi Age Of Empires’ın 3. oyunu olma özelliğini taşıyan Real Time Strategy(Gerçek Zamanlı Strateji) türde bir oyundur. Age Of Empires 3 barutun ateşli silahlarda kullanılması ile gelişen Dünya düzenini konu alır. Ayrıca Sanayi İnkılabı, ticaret yolları oyunda geniş bir yer tutar. Bilindiği üzere 1. oyun ilkel çağlarda, 2. oyun Orta çağ devirlerinde geçmekteydi. Bu oyun ise 1500 yılının başlarında başlayan kolonileşme çalışmalarını konu alır. Oyundaki son çağın ise yaklaşık 1830-1860 yıllarına denk geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca grafiksel manada oyunun gerek gölgeler, gerek çizimler olsun oldukça ilerlediği aşikar. Age Of Empires 4’ün de bundan yola çıkarak 1860 ve sonrasını konu alacağı biliniyor. (yani 1. ve 2.Dünya savaşı dönemini).

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oyun avantajı ve dezavantajı ile birçok toplumu ele almış. Her ırkın birbirine göre farklı yanları bulunuyor. Bunun yanı sıra Amerikan yerlileri ile ittifaklar kurarak yeni teknolojiler ve birimler de elde edilebiliyor.

Osmanlı İmparatorluğu:Bir zamanların süper gücü olan Osmanlı İmparatorluğu da oyunda bulunuyor. Atalarımızın bu oyunda da oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle nüfus ve teknolojik manada birçok avantajı bulunuyor.

Özellikler;

Bedava Ama Durmaksızın İşçi Üretebilme Özelliğine Sahiptir. İşçi Popülasyonu Camiiden Arttırılabilir. Great Bombard Adındaki Topçusu en İyi Topçu Birimidir. En İyi Birimleri Janissary, Abus Gun, Spahi, Great Bombard, Galley, Imam, Gardener Hussar Ve Baratcu Grenadier.

İngiltere:Yılların en sömürgeci toplumu olan ve sanayi inklabının başını çeken İngiltere de oyunda bulunuyor.

Özellikler;

Evleri Normal Bir Evden %35 Daha Pahalıdır. Ama Her Ev Yapıldığında Bedava Bir İşçi Verilir. Longbowman Adlı Okçuları Oyunun En Uzun Menzilli Askeridir. Oyunun En İyi Medeniyetlerinden Biridir. En İyi Birimleri;Redcoat Musketeer Ve King’s Life Guard Hussar.

Fransa:

Özellikler;

İşçileri Diğer Medeniyetlerin İşçilerinden Daha Pahalıdır. Ama Tıpkı Normal bir Piyade Gibidir Ve Daha Hızlı Çalışırlar. Süvarileri Tartışmasız Oyunun En iyi Birimleridir. Amerika Yerlileri İle Çok İyi İttifak Kurarlar. En İyi Birimleri; Gendarme Cuirassier Ve Voltigeur Skirmisher.

Portekiz:Kaşiflerin memleketi Portetekizde oyunda bulunuyor. Özellikle deniz gücü olarak oyunun en iyi ırkı diyebiliriz.

Özellikler;

Güçlü Bir Donanmaya Sahiptir. Spyglass Adlı Yeteneği İle Extra Keşfetme Tesisleri Vardır. (Bu Özellik Oyunun Kahramanında Vardır.) Organ Gun Eşsiz Birimleridir. En İyi Birimleri;Jinete Dragoon Ve Guerreiro Musketeer.

Hollanda:

Özellikler;

İşçi Popülasyonu Düşüktür. Ve İşçi Çıkartmak İçin Et Değil Altın Gerekir. Hollanda’nın Özelliği Bankalardır. Bankalar Sınırsız Altın Üretir.Ve Hızlıda Üretirler. Dönemin Para Babaları Gibi Bir Konumundalardır. Bankalar Sayesinde En İyi Ekonomi Hollandalıların elindedir. En İyi Birimleri Carabineer Ruyter Ve Nassau Halberdier.

İspanya:

Özellikler;

Gerek Süvarileri, Gerek Piyadeleri İle Güçlü Bir Ordusu Vardır. Ayrıca Güçlü Bir Donanmayada sahiptir. Ana Şehirden Gelen Gönderiler Diğer Medeniyetlere Göre Daha Hızlıdır. Bu Özellik Erken Saldırma fırsatı sağlar. En İyi Birimleri; Espada Rodelero, Garrochista Lancer, Tercio Pikeman.

Rusya:Süper güç olmadan önce Rusyanın gelişimine ve çarlığına tanık olabileceğiniz asil bir ırk. Hızlı asker üretebilmesi çok büyük bir avantaj yaratır.

Özellikler;

Hızlı Asker Üretimi Özelliğine sahiptir. Diğer Medeniyetler En Fazla 5 Kişi Birden Üretirken Rusya 10 Kişi Birden Üretir. Kışlaları Kale Gibi Kullanılabilir. Strelet Oyunun En Ucuz Askerleridir. En İyi Birimleri; Tartar Cavalry Archer Ve The Pavlov Grenadier.

Almanya:Veya Prusya;

Özellikler;

Mızraklı Askerleri Oyunun En İyilerindendir. Settler Wagon Adında Özel İşçileri Çok Hızlı Bina İnşa Yapar. En İyi Birimleri; Prussian Needle Gunner(skirmisher) Ve The Czapka Uhlan.

Oyunun Hileleri Şöyle;

ENTER tuşuna basın ve hileyi yazın.

X marks the spot – Haritayı açar.
Medium Rare Please – 10,000 yiyecek verir.
Give me liberty or give me coin – 10,000 altın verir.
Nova & Orion – 10,000 XP verir.
A recent study indicated that 100% of herdables are obese – Haritadaki tüm hayvanları şişmanlatır.
Speed always wins – Toplama ve yapım oranını hızlandırır.
tuck tuck tuck – Monster truck verir.
this is too hard – Bölümü kazanma.

Oyunun Videosu

[vsw id=”BYYX9HTjYbo” source=”youtube” width=”625″ height=”414″ autoplay=”no”]

Sistem Gereksinimleri

Age of Empires 3 oyununun minimum sistem gereksinimleri ise şöyle;

1.4 GHz ve üstü işlemci, 256 MB RAM, 64 MB’lık DirectX 9.0 destekli ekran kartı, 2.2 GB boş hard disk alanı

Paylaş
                                                                               
16.230 defa okundu.

Yorum

Yazan : Emre Erçin | Tarih : 1 Ocak 2015, Perşembe, 17:19:20

Fransa’nın iyi ittifak kurması nası oluyo ? anlamadım sen Fransa olsan onlara dokunamsan felan bi aydınltıcı cevap


Yorum

*
*
Yorumunuz: *