2. Dünya Savaşı Konulu Gerçek Zamanlı Strateji Oyunları

17 Mart 2015, Salı, 20:13:56

World_War_II_battles

2. Dünya savaşı Dünya tarihindeki en büyük savaş olarak biliniyor. Tarafların milyonlarca kayıp verdiği bu savaş yakın bir tarihte cereyan ettiği için etkisini halen sürdürmekte. Bu etkileri oyunlarda da sıkça görüyoruz. Birçok oyun 2. Dünya savaşını konu almakta. Bu yazımızda 2. Dünya savaşını konu alan en kaliteli gerçek zamanlı strateji ya da bir diğer adıyla Real Time Strategy(RTS) oyunlarını bulabilirsiniz. Umarız oyun seçimlerinizi kolaylaştırır.

1-) Company Of Heroes

coh

Müttefiklerin Fransa’yı Almanya’nın elinden kurtarmasını konu alan Company Of Heroes oldukça kaliteli bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Normandiya çıkarması ile başlayan senaryo modu ise oldukça başarılı. 2 Dünya savaşında yaşanmış olan birçok operasyonu ve çatışmayı konu alan oyun bu türde bir oyun arayanlar için mükemmel bir tercih olacaktır. İçermiş olduğu birçok askeri ünite ile rakiplerinin bir adım önüne geçen oyun kalitesi ile bu alanda lider yapımlardan.

Çıkış Tarihi: 29 Eylül 2006

[vsw id=”DQYeYAPFsM8″ source=”youtube” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

2-) Hearts Of Iron III

heartsofiron3

Bir strateji oyunundan çok öte bir oyun olan ve gerçek strateji deneyimini oyunculara sunan Hearts Of Iron III 1936-1945 tarihleri arasındaki olayları konu alan mükemmel bir strateji oyunu. Adolf Hitler ve Winston Churchill gibi tarihin en ünlü figürlerini yönetebildiğiniz oyunda stratejiyi çok ince bir çizgiye oturtmanız gerekiyor. 2. Dünya savaşı ile alakalı ayrıntılı bir strateji oyunu arıyorsanız Hearts of Iron III iyi bir tercih olacaktır.

Çıkış Tarihi: 7 Ağustos 2009

[vsw id=”hFIhLJ54ZHI” source=”youtube” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

3-) Company of Heroes II

coh2

Sovyetler Birliği senaryolarına odaklanan Company of Heroes II oldukça başarılı bir RTS oyunu. İlk oyundan farklı olarak doğanında etkisinin büyük olduğu oyunda gerçekçilik ön planda. Özellikle Doğu cephesinde havanın oldukça soğuk olduğu düşünülürse oyunun bunu oyunculara en iyi şekilde yansıttığını söyleyebiliriz. Öyle ki ordunuz bir buz fırtınası yüzünden yok olma noktasına kadar gelebiliyor.

Leb Abramovich isimli tutsak Sovyet subayının anılarını deneyim ettiğimiz senaryo akışında, bir yandan olanları demo olarak kendisinden dinliyor, bir yandan da anlattıklarını oyun içi olarak deneyim ediyoruz. Özellikle savaşı Sovyetler Birliği cephesinden deneyim etmek isteyenler için Company of Heroes II iyi bir tercih olacaktır.

Çıkış Tarihi: 25 Haziran 2013

[vsw id=”geHGtYLLkq4″ source=”youtube” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

4-) Blitzkrieg 

blietzkrieg

Blitzkrieg Almanya, Sovyetler ve Müttefikler olmak üzere 3 farklı senaryoyu içeren mükemmel bir strateji oyunu. Gerçek tarih ile paralel bir oynanımı oyunculara sunan oyunda göze çarpan en önemli şey ise gerçekçilik. Öyle ki her bölümden önce gerçek tarihsel bilgiler oyunculara aktarılıyor ve bir nevi tarih dersi veriliyor.

Oyunda birimlerin çeşitli ihtiyaçları oluyor. Örneğin, topçu birliğinin cephanesi azaldığında hemen oraya cephane taşımanız lazım. Bunu da taşıyıcı kamyonlar ile yapıyorsunuz fakat bazen kamyonlarında taşıdığı cephane azalıyor. Bu durumda mühimmat depolarına bu kamyonları yollayıp, cephane tedarik etmeniz gerekiyor. Oyunda sadece topçular değil, bütün birimlerin cephane ihtiyaçları oluyor askerlerin bile! Birimlerinizi sokabileceğiniz çeşitli formasyonlar var. Bu formasyonlar, bazen çatışmanın kaderini belirliyorlar. Doğru alanda doğru formasyon uygularsanız, çıkan çatışmada ezici bir üstünlük sağlayabilirsiniz. Anlayacağınız oyun oldukça ayrıntılı ve bu türü sevenler için mükemmel bir seçim.

Çıkış Tarihi: 4 Haziran 2003

[vsw id=”zNxMvTcsJbk” source=”youtube” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

5-) Commandos 3: Destination Berlin

commandos

Efsanevi Commandos serisinin son oyunu olan Commandos 3: Destination Berlin özel kuvvetlere bağlı askerleri yönetebileceğiniz taktiksel bir strateji oyunu. Yapmış olduğunuz hamlelerin büyük bir önem taşıdığı oyun Avrupa kıtasında yaşanan çatışmaları konu alıyor.

Çıkış Tarihi: 24 Ekim 2003

[vsw id=”0L12CKWNeCc” source=”youtube” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *