2.Dünya Savaşı Konulu FPS Oyunlar

11 Eylül 2012, Salı, 9:53:17

2.Dünya Savaşı neredeyse tüm Dünya’nın birbirine girdiği 1939’dan 1945’e kadar süren tarihin en büyük ve en kanlı savaşlarından birisidir. Yakın Tarihte böyle büyük çapta gerçek bir savaşın yaşanmasıda 2.Dünya savaşı konulu birçok oyunun yapılmasına neden olmuştur. Sizlere bu yazımızda 2.Dünya Savaşı Konulu FPS oyunlardan bahsedeceğiz ve oynayabileceğiniz birkaç oyunu sizlere sunacağız. FPS oyundan kastımız First Person Shooter yani 1. açıdan kamera açısıyla oynayabileceğiniz oyun türü. FPS oyunlarda karakterinizi tam manada göremezsiniz. Ancak gerçek hayata en yakın oyun türü diyebiliriz. Yani 2. Dünya savaşını bir askerin gözünden sanki sizmişsiniz gibi görebileceksiniz. Düşen bombalar, patlatılan tanklar ve yapılan devasa taarruzları sanki o savaş arenasındaymışsınız gibi görebileceksiniz.

CALL OF DUTY 2

Call Of Duty 2 oyunu 2.Dünya Savaşını tüm ihtişamıyla sizlere sunan First Person Shooter(FPS) bir oyundur. Oyunun bu denli popüler olup sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri sizi gerçekten 2.Dünya savaşının yaşandığı döneme götürmesi. Ayrıca savaşı birçok açıdan görebilmeniz Rus tarafından, Amerikan tarafına kadar oyunun en büyük artılarından birisi olmuş. Rusya‘dan Er Vasili Ivanovich Koslov, İngiltere‘den Çavuş John Davis ve Tankçı Komutan David Welsh, A.B.D.‘den de Onbaşı Bill Taylor ile 2.Dünya savaşının yaşandığı bu cehennemde maceradan maceraya koşabilirsiniz. Oyunda 2. Dünya savaşında kullanılan hemen hemen bütün silahları kullanabilme imkanına da sahipsiniz.

Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2005
Grafikler: Orta
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Brothers In Arms: Road to Hill 30

Normandiya çıkarmasından 101. Hava İndirme Tümeni’nin çıkarmasına kadar 2.Dünya savaşının en önemli olaylarını baştan yaşayabileceğiniz taktiksel bir FPS oyun. Brothers In Arms: Road to Hill 30 geliştirilmiş hikayesi ve gerçekçi atmosferi ile oynanabilitesi oldukça yüksek bir oyun. Ayrıca oyunda verebildiğiniz komutlar yardımıyla taktiksel hamleleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. 2.Dünya savaşı konulu bir FPS oyun arayanlar için en iyi tercihlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Çıkış Tarihi: 15 Mart 2005
Grafikler: Orta
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Return to Castle Wolfenstein

Grafiksel manada rakiplerine göre daha zayıf kalsa da heyecanlı hikayesi ve gelişmiş seviye sistemi ile oldukça popüler bir 2. Dünya Savaşı FPS oyunu. Oyunda B.J. BLAZKOWICZ adlı bir ajanı canlandırıyorsunuz. B.J. BLAZKOWICZ CIA benzeri bir kuruluşun ajanı. Oyunu diğer 2.Dünya savaşı oyunlarından ayıran en büyük farkı ise oyunun bir bölümünün fantastikliğe dayanması. Öyle ki Oyunun en başında izlediğiniz demoda şöyle bir olay anlatılıyor. Geçmişte bir zamanda gizli güçlerin bulunduğu esrarengiz bir yer var (Wolfenstein’ın kalesi). Burada yapılan bir savaşta bütün esrarengiz olaylar son buluyor ve oradaki herşey yok oluyor (Rahip gibi birisi oraya hakim olmak isteyen kötü prens Heimlich’i yok ediyor). Bundan yaklaşık 1000 yıl sonra yani 1943 yılında Naziler burayı keşfediyor (Zaten 1943 2.Dünya Savaşı’nın en kanlı dönemlerinden biriydi). Nazi komutanı Himmler burada bir takım gizli araştırmalar yapıyor. Geçmişte yaşamış bu kötü kalpli prensi yeniden canlandırmak istiyor. Anlayacağınız oyun boş bir oyun değil. Hitler’in gizemli şeylere olan ilgisini de oyuna katmış.

Çıkış Tarihi: 19 Kasım 2001
Grafikler: Düşük
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Battlefield 1942

Battlefield: 1942 oyunu efsanevi Battlefield serisinin ilk oyunu olma özelliğini taşıyan 2.Dünya savaşı konulu bir FPS oyunudur. Oyunda birçok o zamanın Avrupasını anlatan harita ve mekan bulunmaktadır. II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olan Thompson, MP40, StG 44, Kar 98k, M1 Garand, M1918 Browning ve daha birçok silah oyun içinde kullanılmaktadır. Oyuncular çeşitli II. Dünya Savaşı avcı ve bombardıman uçaklarını, büyük gemileri, denizaltılar ve uçak taşıyıcılarını, kıyısal topçu savunmalarını, tankları, ZPTleri, askeri cipleri, uçaksavarları ve kurulu makineli tüfekleri kontrolüne alabilmektedir. Her saldırı Doğu Cephesi, Batı Cephesi, Pasifik Cephesi, Kuzey Afrika Cephesi ve İtalya Cephesi olmak üzere yer ve II. Dünya Savaşı’nın bütün büyük mekanları içindeki ünlü savaş meydanlarının çeşitliliğindeki pek çok haritanın herhangi birer tanesinde gerçekleşir. Saldırılar daima Müttefikler’in oluşturduğu İngiltere, ABD, Sovyetler Birliği ve Özgür Fransa ile Mihverler’i oluşturan Almanya, Japonya ve İtalya arasında geçmektedir. Ayrıca Liberation of Caen haritasında Müttefikler’in safında Kanada da yer almaktadır. Bölgeler milletlere özgü askeri birlikleri belirlemektedir. Örneğin; Iwo Jima haritasında Japonya’nın rakibi ABD iken, Stalingrad haritasında ise Almanya’nın rakibi Sovyetler Birliği’dir.

Çıkış Tarihi: 10 Eylül 2002
Grafikler: Orta
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Red Orchestra: Ostfront 41-45

Adındanda anlaşılacağı üzere daha çok Sovyetleri konu alan kaliteli bir FPS oyun. Özellikle Amerika ve müttefiklerden sıkılanlar için alternatif bir oyun. Oyunda Almanları ya da Sovyetleri seçebiliyorsunuz. Anlayacağınız Oyun sizi o dönemin kanlı savaş ortamına fazlasıyla sokuyor.

Çıkış Tarihi: 14 Mart 2006
Grafikler: Orta
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Call of Duty World at War

Call Of Duty 2’den farklı olarak Pasifikte yaşanan Amerikan-Japon savaşlarını konu alan süper bir FPS oyun. Her bölümden önce bulunduğumuz bölge, bizim askerlerimizin ve düşman askerlerinin konumu ve sayısı hakkında bilgiler veriliyor ve aynı zamanda savaş anında çekilmiş eski görüntüler de karşımıza çıkıyor. Böyle bilgiler ile oyunu kesinlikle daha da ciddiye alıyorsunuz. Pasifikte verdiğiniz amansız mücadelenin yanında bir de Sovyet-Alman cephesinde savaşabiliyorsunuz. Senaryo modunda iki farklı kurguyu dönüşümlü olarak yaşayabiliyorsunuz. Bir Sovyet askeri olarak Stalingrad’da başlayan maceranız Berlin’e kadar uzanıyor.

Çıkış Tarihi: 11 Kasım 2008
Grafikler: Yüksek
Oyun Modları: Single player, Multiplayer

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *