• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 10,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

RPG Oyun Türü Nedir?

19 Ağustos 2012, Pazar, 17:49:53

RPG oyun türü tüm zamanlara damgasını vurmuş bir oyun türüdür. Role Playing Game‘in kısaltması olarak da tanımlanabilir. Bu tür oyunlar isminden de anlaşılacağı üzere Rol yapma üzerine kuruludur. Yani tamamen farklı bir Evrende ya da Dünyamıza benzer bir mekanda Oluşturduğunuz karakter ile maceradan maceraya koşarsınız. Aynı gerçek hayatta geliştirebildiğiniz yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi bu oyun türünde geliştirme imkanı bulursunuz. Anlayacağınız RPG oyun türü tamamen sizin oluşturduğunuz bir karakterle size farklı bir Dünyada var olma şansı tanıyan eşsiz bir oyun türüdür. İlk RPG oyunu ilk gelişim ve antreman sistemini gözler önüne seren 1987 yapımı Dungeon Master isimli oyundur.

Bu oyun türünde göze en çarpan kısım karakter oluşturma özelliğidir. Kendi zevkinize göre oluşturduğunuz karakterinin adını, tipini hatta özelliklerini bile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu oyun türünde oluşturduğunuz karakterin yetenek ve tecrübe gelişimini öldürdüğünüz yaratıklar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Karakteriniz ile elde ettiğiniz başarılar ile tecrübe puanları kazanır ve seviye(level) atlarsınız. Seviye atladıkça becerileriniz de bu oranda gelişir ve daha güçlü bir karakter haline gelirsiniz.

Son dönemlerin en popüler RPG oyunu Skyrimden bir Görüntü

Son dönemlerin en popüler RPG oyunu Skyrimden bir Görüntü

RPG oyun türü teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen Online oyun sektöründe de kendine geniş bir oyuncu kitlesi bulmuştur. Massive multiplayer online olarak bilinen birden fazla oyuncunun çevrimiçi bir Dünyada oynamasına imkan sunan yeni oyun sistemi ile birleşerek MMORPG adı altında da bir oyun türünü meydana getirmiştir. MMORPG’lerdeki tek fark PC’ye karşı oynamak yerine kendiniz gibi gerçek insanlarla dolu bir evrende oynama imkanınızın olmasıdır. Çoğu oyuncuda yalnız başına oynamak yerine kendisi gibi insanlarla rekabet edebileceği MMORPG’lere büyük rağbet göstermektedir. Son dönemlerdeki en büyük MMORPG oyunlara Örnek verecek olursak; World Of Warcraft Online, Knight Online, Starwars The Old Republic Online, Silkroad Online, Metin 2 Online ve Lord Of The Rings Online’ı verebiliriz.

Popüler MMORPG biri olan Starwars The Old Republicten bir Görünüm

Yazıyı PaylaşShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

                                                                               
Yazını Gönder!!! Sen de çeşitli oyunlar hakkında hileleri, sistem gereksinimlerini ve ya çeşitli özellikleri buradan bize yollayarak yayınlanmasını sağlayabilir ve diğer oyunculara yardımcı olabilirsin.!
10.140 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *

Oyun Tanıtım Videoları

Tüm Kategoriler

Son Yorumlar