• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Oyunlarda Mide Bulantısı Ve Baş Dönmesi

21 Şubat 2013, Perşembe, 6:13:44

Çoğu oyuncunun oyun oynarkenki en büyük sıkıntısı şüphesiz baş dönmesi ve mide bulantısı. Özellikle First Person Shooter ve Third Person Shooter gibi oyun türlerinde karşımıza çıkan bu sorunu milyonlarca oyuncu yaşamakta.

Max Payne, Gta, Homefront, Call Of Duty, Battlefield, Far Cry, Half Life gibi serilerde sıkça karşımıza çıkan bu durumun çok basit çözümleri var işte onlardan birkaçı;

1-) Oyunlardaki temel baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısının sebebi oyunun dar bir görüş açısına sahip olmasıdır. Yani kimi oyuncunun beyni kendini bu dar alanda rahatsız ve sıkışık hisseder ve vücutta çeşitli reaksiyonlara sebep olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için oyun içerisinde options seçeneğine girip;

FOV (field of view) eğer varsa bu ayarı yukarı çekmektir. FOV’u arttırırsanız görüş alanınızda genişler ve baş dönmeleriniz, mide bulantılarınız büyük oranda kesilir. Özellikle Crysis, Far Cry ve Half Life gibi serilerde 60-80 arasında olan bu değer 100’ün üstüne çıkarılmalıdır. Ne kadar arttırırsanız görüş açınız artacak ve buna bağlı olarak dar alan sorununu da aşmış olacaksınız.

2-) Gözlük kullanmanızda fayda var. Saatlerce PC’de kalan bir oyuncunun gözlerinin kusursuz olması imkansız gibi(Gözlerdeki yorgunluk, kızarıklık vs.).Bunun için oyun oynarken gözlük takmak şart.

3-) Oyun içerisindeki dönüş hızları kimi zaman çok hızlıdır. Bunun için Options yani seçeneklerden dönüş hızını bir miktar azaltarak mide bulantısı ve baş dönmesi gibi konularla daha az uğraşabilirsiniz.

Yazıyı PaylaşShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
                                                                               
Yazını Gönder!!! Sen de çeşitli oyunlar hakkında hileleri, sistem gereksinimlerini ve ya çeşitli özellikleri buradan bize yollayarak yayınlanmasını sağlayabilir ve diğer oyunculara yardımcı olabilirsin.!
5.845 defa okundu.

Yorum

Yazan : Samet | Tarih : 1 Şubat 2017, Çarşamba, 13:14:57

Abi Ben Gta4 Oynadım 4-5 saat aralıkısız ve başıma ağrı geldi midem bulandı vs akşam kustum bunun sebebi nedir oyunu şu grafiklerde oynuyorum low da cözünürlük te 640×480 ben bu oyundan rahatsız olduğumu düşünüyorum.


Yazan : Falagar | Tarih : 1 Şubat 2017, Çarşamba, 18:42:51

Samet düşük çözünürlükte oynamandan kaynaklanabilir.


Yazan : Nivru | Tarih : 15 Mayıs 2017, Pazartesi, 18:16:27

Demek sadece ben yasamiyormusum bu durumu :-) far cry oynarken iptal oluyordum hep.


Yorum

*
*
Yorumunuz: *

Oyun Tanıtım Videoları

Tüm Kategoriler

Son Yorumlar